Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... taxa auto
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

taxa auto

Buna ziua, am intentat proces pentru recuperarea taxei auto in urma cu un an si 3 luni iar primul termen l-am avut 23 octombrie2012 .D-na avocat m-a informat ca trebuie sa aduc la urmatoarea infatisare dovada inmatricularii masinii in Germania, anterioare celei din Romania. Intrebarea mea este daca s-a mai cerut asa ceva.Chiar trebuie sau ne plimba ca sa nu ne recuperam banii?
CRED ca este normal sa ceara, pt ca pe asta se bazeaza cazul, adica dovada ca masina a fost inmatriculata anterior in UE. Adica, acasa ai putea avea primul brief mai vechi al masinii (cartea nemteasca) pe care sunt scrisi fostii proprietari. Daca nu o ai faci o cerere la politie, cum ca soliciti copii dupa actele masinii (la politia unde a fost inmatriculata masina). Eu cel putin, asa am facut si mi s-au eliberat copiile, am platit o taxa se pare, de 4 ron.