Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... responsabilizare mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

responsabilizare mama

Sunt matusa unei fetite de 7 ani, pe care o cresc de cand s-a nascut. Pentru ca mama nu prea are disponibilitate afectiva si nici materiala (vesnice datorii la banci si restante la intretinere si chirie), fetita a ramas la mine si am convenit camama imi da 250 de lei, lunar, pentru copil. De aproape un an nu-mi mai da si ma tot duce cu vorba ca are tot felul de popriri. Nu vreau sa ma cert cu ea, ca e in stare sa nu mai vina sa-si vada copilul. Nu vreau nici s-o actionez in instanta (decat daca nu exista alta cale), pentru ca nu vreau sa fie obligata sa-si creasca copilul (in rarele dati cand merge la ea, fetita se plange ca o bate, ii vorbeste urat, o bruscheaza). Exista o cale mai simpla sa obtin bani pentru cresterea copilului, fara sa provoc un conflict, in detrimentul fetitei? Mentionez ca la mine e si fratele ei, de 11 ani, dar mama nu mai are dreptul sa-l creasca, prin decizie judecatoreasca. A ramas la tatal lui, care e plecat in strainatate si eu sunt reprezentantul legal al baiatului.Deci, as vrea ca fetita sa creasca la mine, cu fratele ei, dar sa obtin acesti bani de la mama (care, pentru baiat nu este obligata sa plateasca nimic, tot prin decizie judecatoreasca), pe alta cale decat cea amiabila, ca asta nu e functionala, in cazul ei.
Nu exista decat cale judecatoreasca, sa cereti copilul in plasament si pensie si de la mama si de la tata.
Sfatuiti-va si cu cei de la DGASPC
De ce pt baiat nu plateste pensie ? P ca teoretic fata e in grija mamei , iar baiatul tot teoretic in grija tatalui si obligatiile de plata a pensiei se compenseaza sau e alt motiv ?
Pt baiat , tatal va ajuta ?
Da, instanta a decis ca nici unul sa nu-i achite celuilalt pensie alimentara pentru copilul pe care il are celalalt in grija. Da, tatal se achita de aceasta obligatie, e o intelegere intre noi si totul e in regula.Va multumesc!