Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Document fara apostila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Document fara apostila

Buna Ziua
Puteti sa imi spuneti si mie daca o declaratie facuta in strainatate este valabila intr-un tribunal romanesc fara apostila? Desi procesul de divort era la stagiul de apel am fost un pic fortat sa merg la un notar din Melbourne unde am scris asa " Retrag recursul procesului de divort si D-na x nu ma mai reprezinta in acest proces". Apelul sa judecat caci foaia nu era buna ( nu stiu motivele) . Dar acum m-am razgandit si a-si dori sa fac recurs. Ma va afecta foaia aceasta la recurs sau nu va fi buna ca nu are numarul de dosar si apostila? #-o#-o#-o
Multumesc mult de tot
Cititi cu atentie motivarea deciziei di apel si apoi verificati daca va incadrati in unul din pct prevazute de art.304 CPC.
Scorpionul a scris:

Desi procesul de divort era la stagiul de apel am fost un pic fortat sa merg la un notar din Melbourne unde am scris asa " Retrag recursul ...
Apelul s-a judecat caci foaia nu era buna (nu stiu motivele)...

Mergea autobuzul si am dat ordin de oprire a vaporului.
Oare de ce nu s-o fi oprit autobuzul? :wassat:
De-aia! :weg:

Oare mai pot urni vaporul? (intrebati dvs. acum).
:hm: ...ne lasam surprinsi...

Luati-va avocati! Din vreme ... nu dupa ce ati stricat ce nu se mai poate drege!
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspunsuri
Dar vedeti Dvs. am facut foaia acea ca retrag recursul nestiind ca defapt eu eram la apel. Oricum sa judecat ,dar numai ca mi-a fost respinsa cererea de apel. Ce ma intereseaza pe mine este daca acea foaie desi a fost depusa la dosar in timpul apelului ma poate afecta daca fac recurs ca sunt in termen. Foaia nefiind apostilata, are vreo valoare fara apostila? Sau are vreo valoare daca declar recurs acum, ea fiind depusa pentru a retrage defapt apelulul.
Poate nu ma exprim bine
Nu , nu va exprimati bine. Nu vreau sa va cert si eu, dar ma indoiesc ca in Australia in speta Melbourne nu exista un consulat romanesc unde procura dv (declaratia consulara) ar fi fost facuta si astfel recunoscuta in instanta. Deci, cum bine zicea colega mea luati-va avocat .