Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... administrare probe in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

administrare probe in apel

In apel am invocat principal motiv de apel nulitatea hotaririi primei instante si doar in subsidiar am criticat aspecte privind solutia pe fond.
Trebuie sa administrez de la inceput probe si cu privire la fond, sau se solutioneaza mai intai motivul de nulitate ? Intreb pt. ca daca acesta va fi gasit intemeiat, hotarirea se anuleaza si se rejudeca si abia atunci voi administra probe pe fond.

Buna ziua,

daca motivul de nulitate nu a fost invocat printr-o exceptie peremptorie atunci faceti si probele pe fond. Numai daca ati invocat o exceptie care ar face inutila judecarea fondului ar deveni inutila administrarea probelor, pana la pronunatrea pe exceptie cel putin.

Avocat Costi Boncu
Dvs veti propune probele pe care instanta le va incuviinta.
Propuneti toate probele de care intelegeti sa va folositi pentru a se pronunta o hotarare temeinica si legala.
Pot invoca exceptia nulitatii hotaririi de fond in apel? Eu am invocat nulitatae ca motiv de apel.
Da, puteti invoca nulitatea insa instanta de Apel va analiza tot.
Daca se va admite apelul pe motiv de nulitate se va trimite cauza inapoi la prima instanta.