Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata perioadei de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata perioadei de preaviz

cum se calculeaza perioada de preaviz, pe zile libere?
daca demisia este inaintata angajatorului pe 5 ale lunii, cand inceteaza contractul de munca?
Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Care este durata preavizului prevazut in c.i.m.?

In principiu, contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz
20 de zile lucratoare
In acest caz, c.i.m. va inceta la data de 03 noiembrie 2012 , daca demisia a fost depusa pe data de 05 octombrie 2012