Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire XL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire XL

Buna ziua .
Va rog sa ma lamuriti in privinta unei mosteniri, cum sa fac mai bine si mai economic.
Socrul meu a decedat .
El mostenea impreuna cu doua surori ale lui o casa.de la parinti lor
Fiecare cate o camera si 200mp din curtea casei.
Defunctul are doi baieti X si Y.care nu se inteleg.
Cele doua surori vor sa lasa partea lor de mostenire din casa unui baiat al fratelui lor decedat lui X
Cum se poate rezolva aceasta problema ?
Se poate rezolva si prin testament lasat de surori sau pe alta cale asfel incat celalalt frate Y sa nu mai poate contesta nimic??
prin efectuarea dezbaterii succesorale la moștenitori ; prin donație sau testament persoanei”X„ sau prin contract cu întreținere : ori cum ar proceda, cineva tot va fi nemulțumit și are dreptul de a contesta, problema se pune dacă și va câștiga.
Copiii fratelui decedat nu sunt moştenitori rezervatari în succesiunea după surorile defunctului. Prin urmare, dacă matuşile lasă averea lor unuia dintre nepoţii de frate (prin donaţie, prin testament), celălalt nepot nu poate invoca încălcarea rezervei succesorale. Sub acest aspect, actul nu poate fi atacat.