avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare Asociatie

Se propune înființarea unei asociații de către Consiliul Județean, Consiliul local și
Spitalul județean.
Asociația va avea ca scop susținerea activității medicale ale spitalului
Se poate înființa o asociație în condițiile de mai sus și de către
persoanele amintite?
În ce condiții se poate înființa asociația?
Care sunt formalitățile în care se poate înființa o asociație de către persoanele de mai sus?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 08:09, 23 Octombrie 2012
Se poate infiinta o Asociatie de Dezvoltare Intercomunitara care sa fie organizata si sa functioneze cu respectarea prevederilor articolelor 11 - 13 din Legea administratiei publice locale nr. 215/2001, republicata şi ale Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii şi fundatii, cu modificarile şi completarile ulterioare.
Unul dintre obiectivele propuse ar putea fi: imbunatatirea infrastructurii serviciilor de sanatate.
Initial la asta m-am gandit si eu dar ulterior am vazut ca legea privind asociatiile de dezvoltare intercomunitara se refera la serviciile de utilitate publica precum apa, canalizare,iluminat public.....referitor la sanatate nu am gasit nimica. Nu stiu in ce masura se incadreaza domeniul de sanatate la utilitate publica
Aveti la urmatoarea adresa si un exemplu [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reprezentant asociatie cu statut de utilitate publica VioletaNed VioletaNed Buna ziua, suntem o Asociatie de dezvoltare intercomunitara de utilitati publice pt serviciul de alimentare cu apa, infiintata in conformitate cu ... (vezi toată discuția)
OrdonanÅ¢a guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluÅ£ionare a petiÅ£iilor nefis nefis as dori sa-mi precizati ce se intelege prin\"societate comerciala de interes judetean sau local\"....va multumesc. (vezi toată discuția)
Asociatii si fundaþii zsolt956 zsolt956 O autoritate publica locala (consiliu judetean) poate participa cu aport la capitalul unei asociatii care nu este declarata de utilitate publica si are un ... (vezi toată discuția)