avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Reprezentant Asociatie cu statut de utilitate publica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Reprezentant Asociatie cu statut de utilitate publica

Buna ziua,

suntem o Asociatie de dezvoltare intercomunitara de utilitati publice pt serviciul de alimentare cu apa, infiintata in conformitate cu prevederile Legii adminitratiei publice locale 215/2001, Legii serviciilor comunitare de utilitati publice 51/2006, si Ordonantei Guvernului nr 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, aprobata cu modificari si completari prin Legea 246/2005.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Asociatii (UAT-urile) pot fi reprezentate NUMAI de primari, respectiv presedintele de Consiliu Judetean? sau poate fi reprezentata de orice pesoana desemnata de consiliul local/judetean?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: VioletaNed , utilizator 13:02, 5 Ianuarie 2016
Va rog sa-mi spuneti cum interpretati art. 2 din legea 313 / 7 dec 2015 pentru modificarea legii serviciilor comunitare nr 51/2006.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

OrdonanÅ¢a guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluÅ£ionare a petiÅ£iilor nefis nefis as dori sa-mi precizati ce se intelege prin\"societate comerciala de interes judetean sau local\"....va multumesc. (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie ManoleStefan ManoleStefan Se propune înființarea unei asociații de către Consiliul Județean, Consiliul local și Spitalul județean. Asociația va avea ca ... (vezi toată discuția)
Funcționare asociație de dezvoltare intercomunitară calsn1313 calsn1313 Alineatul (1) al art. 13 din Legea nr. 215/2001 statuează faptul că asociațiile de dezvoltare intercomunitară sunt conduse de un consiliu de ... (vezi toată discuția)