Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Reprezentant Asociatie cu statut de utilitate publica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Reprezentant Asociatie cu statut de utilitate publica

Buna ziua,

suntem o Asociatie de dezvoltare intercomunitara de utilitati publice pt serviciul de alimentare cu apa, infiintata in conformitate cu prevederile Legii adminitratiei publice locale 215/2001, Legii serviciilor comunitare de utilitati publice 51/2006, si Ordonantei Guvernului nr 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, aprobata cu modificari si completari prin Legea 246/2005.

Intrebarea mea este urmatoarea:

Asociatii (UAT-urile) pot fi reprezentate NUMAI de primari, respectiv presedintele de Consiliu Judetean? sau poate fi reprezentata de orice pesoana desemnata de consiliul local/judetean?
Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti cum interpretati art. 2 din legea 313 / 7 dec 2015 pentru modificarea legii serviciilor comunitare nr 51/2006.