Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reclamare avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reclamare avocat

Exista un termen limita pentru a face o reclamatie unui avocat la barou? Va multumesc.
cat de repede poti sa o faci?

Model: Reclam ca dl av.. nu a dat chitanta, eventual am martori...ca nu a dus la indeplinire formalitatile si diligentele necesare profesionale pentru a ma reprezenta corect, a fost duplicitar, a spus una a facut alta si povestiti povestea... in instanta, instanta nu i s-a prezentat situatia reala completa care consta din.. x,y,z si a facut un malpraxis.

in mod normal sa te duci peste ei si sa ii bombardezi cu telefoane inclusiv pe decanul baroului bucuresti, spunand ca el reprezinta institutia si cu el vrei sa vorbesti.

In general sunt obraznici, corupti si exact asa cum scrii tu in reclamatie. Termenul se calculeaza de la momentul in care s-a incheiat procesul sau reprezentarea.

Numai tu stii daca ai avut contract si/sau chitanta.
liliana11, utilizator
Concret care este interesul dvs?
Nu exista termen limita,dar pentru analiza corecta si aprecierea justa si in timp real de la producerea evenimentului pe care intelegeti sa il reclamati, se impune ca eventuala sesizare a baroului sa fie realizata in termen scurt in raport de momentul pe care il apreciati ca aparatorul dvs nu s-a achitat de obligatiile asumate fata de dvs
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca termenul se calculeaza din momentul in care s-a incheiat reprezentarea; intrebarea mea era: exista un termen limita?
Multumesc.
O sa va raspunda ei daca exista un termen limita sau a fost depasit, sper sa va si raspunda !

Alt raspuns:

Sunati direct la Baroul X si intrbati acolo verbal. la compartimentul reclamatii /sesizari apoi verificati in legislatie, cereti informatii despre ceea ce trebuie sa contina o reclamatie in general in baza legii 544 direct la barou in scris/telefonic in termen de 5 zile. sunt obligati sa raspunda

probabil raspunsul corect e 3 ani.

Cred ca se aplica Legea petitiilor.

Faptul ca il reclamati nu inseamna ca este si vinovat, dar raspunsul de la Baroul poate fi contestat. Faceti presiune ca sa obtinieti un raspuns, fie pozitiv sau negativ, apoi contestati.

Unii avocati sunt macelari si nu au ce sa caute in profesie, nenorocesc oameni si destine, uneori chiar alti avocati, care si ei sunt oameni.

Medicul te omoara, avocatul iti face sicriul. Serios.

in pincipiu dupa 30 de zile trbeuie sa va adresati pe contecios administrativ legea 554, dupa ce ati reclamat la organul ierahic superior.
liliana11, utilizator