Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj divort

suntem separati eu si sotul meu de aprox. 6 luni si intentionez sa introduc divort. sotul meu in momentul de fata sustrage de prin casa lucruri si face credite pe la banci,deasemenea a luat multe amenzi de circulatie pe care nu le poate plati. ce sa fac? sunt disperata.. am dovezi cum a desfiintat un cont comun,si vandut o masina fara sa stiu deasemenea a vandut si un garaj fara sa-mi spuna. toti banii in cheltuie pe prostituate si cluburi de noapte . ce sa fac ca la partaj sa recuperez pierderile?multumesc
Puteti cere nulitatea actelor intocmite de sotul dvs fara consintamantul dvs, s-au in cadrul procesul de divort puteti cere instantei ca acele bunuri pe care dumnealui le-a vandut sa cada in lotul sau, urmand ca dvs sa primiti restul bunurilor partajabile.
Introduceti actiune de divort si de partaj totodata, chiar daca partajul se va judeca dupa ramanerea definitiva si irevocabila a divortului.
Cu un certificat de grefa in sensul ca exista acest dosar pe rol veti putea inscrie la cartea funciara (daca exista un imobil bun comun) o notare a litigiului si de asemenea la arhiva electronica de garantii mobiliare (pentru bunurile mobile).
Strangeti inscrisuri doveditoare ale bunurilor care au existat si pe care le-a instrainat fara consimtamantul dvs.
multumesc