Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile magazin haine SH
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile magazin haine SH

Pentru cine ma poate ajuta, am o mare rugaminte :

1.Am o firma de second hand haine; Si as vrea sa stiu cum se tine contabilitatea si gestiunea. Soc. achizitioneaza haine second la Kg si le vinde la Kg.
2.De asemenea, stiti cumva daca pot vinde jumatate din luna la Kg si jumatate la buc. ? Ce inregistrari ar trebui sa fac intr-o astfel de situatie ?
Va multumesc anticipat
1. Cititi acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...

2. Se poate dar in acest caz trebuie facut inventar si intocmit proces-verbal de transformare a cantitatii de haine din kg in bucati, astfel : daca in urma inventarului rezulta 5 kg de bluze la pret de achizitie de 5 lei/kg , valoare de achizitie de 50 lei se imparte la numarul de bluze pentru a obtine pretul de achiuzitie pe bucata la care se adauga adaosul comercial pentru a stabili pretul de vanzare al fiecarei bluze.