Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Am dorit sa imi dau demisia cu preaviz ( 20 zile calendaristice, cat era trecut in C.I.M., ca si termen), dar compania mi-a solicitat demisia cu termenul maximal stipulat in Codul Muncii. E ok ?
Conform art. 81 alin. 4 Codul muncii termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca, sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca si nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, 45 zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Nu este corect, atata timp cat durata termenului de preaviz nu a fost modificata .... Codul Muncii prevede durata maxima a preavizului si nu durata obligatorie acestuia.
Dar daca si eu as fi de acord cu termenul maximal din lege, atunci e vreo problema?
Ca sa fiti de acord cu termenul maxim prevazut de lege, trebuie sa fiti de acord cu modificarea termenului de preaviz in c.i.m... adica sa semnati un act aditional la c.i.m.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
@ tavita

Ca sa fiti de acord cu acel termen, ar trebui sa existe un act aditional la c.i.m. care modifica durata preavizului...

In caz contrar, termenul este cel mentionat in c.i.m.

Daca sunteti de acord cu acel termen fara a exista un act incheiat intre parti in acest sens este posibil sa aveti si surprize din partea angajatorului.