Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Am dorit sa imi dau demisia cu preaviz ( 20 zile calendaristice, cat era trecut in C.I.M., ca si termen), dar compania mi-a solicitat demisia cu termenul maximal stipulat in Codul Muncii. E ok ?
Am semnat demisia in care era cuprins preavizul de 20 zile lucratoare (prevazute in C.M), in locul celor 20 zile calendaristice( prevazute in C.I.M)- fara a semna vreun act aditional la contractul de munca), pentru ca ma avantaja.
Intrebarea mea e : Demisia astfel scrisa e legala sau e un act nul?
Nu prea este corect ceea ce s-a facut ... daca doriti mergeti la angajator si specificati ca nu este legal ca sa stati in preaviz o durata mai mare decat cea prevazuta in c.i.m.
multumesc mult