Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua
1.Daca trebuie facuta o suplimentare de suuccesiune ,ca s-a mai gasit o mostenire de 1/5 din ceva ,aceasta se face la acelasi notar unde s-a dezbatut initial sau se poate merge la si la un alt notar ?
2.Vasile cu Ana casatoriti,fara copii(doar ea din alta casatorie, unul)decedeaza V. primul ,dupa care si A.Dupa mult timp se descopera un 1/5 mostenitor V.Copilul Anei se inscrie la suucesiunea lui V? V si A nu au avut nimic de dezbatut,deci nu au fost facute succesiuni nici de pe unul ,nici de pe celalalt.
Certificatul de mostenitor suplimentar se elibereaza de care acelasi birou notarial care a eliberat si certificatul de mostenitor initial. Copilul vine la succesiunea mamei sale, care vine la succesiunea sotului ei.