Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala ?

Buna seara,
Am dobandit o casa prin succesiune impreuna cu inca 2 surori. Una dintre ele a cedat cota parte in favoarea mea, deoarece ea este plecata din tara.
Imobilul s-a vandut, a venit in tara, iar eu vreau sa ii dau suma de bani care i se cuvine.
Ca sa existe o dovada ca eu i-am dat, m-am gandit sa ii dau in fata notarului.
Ce acte ar trebui sa intocmesc ? Declaratie notariala ?
Ce ar trebui sa contina declaratia, ca totul sa fie legal ?
A-si dori s-o intocmesc eu ca sa nu platesc in plus. Daca se poate...
Multumesc frumos pentru raspuns !
Declaratie notariala prin care sora dvs. declara ca a primit de la dvs. suma de ... reprezentand contravaloarea cotei sale din imobilul vandut si nu mai are nici un fel de pretentii legate de acel imobil. Declaratia se intocmeste de catre notarul public.
Dacă v-a cedat cota, de ce vreți să-i mai dați banii? De fapt ce sumă de bani „i se cuvine” din moment ce și-a cedat cota?
Buna seara,rnSora mea mi-a cedat cota ei, pentru a putea-o vinde fara ea, ea fiind plecata din tara de mult timp. nu a fost in tara cand s-a vandut ca
Probabil ca v-a imputernicit, printr-o procura, sa vindeti si cota ei. Asta nu inseamna ca v-a cedat-o dvs., ci doar v-a dat dreptul sa actionati in numele ei in scopul vanzarii, deci e normal si logic sa-i dati ceea ce i se cuvine (si-i apartine). Puteti sa-i dati banii chiar in fata notarului si apoi sa semneze declaratia.