Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general confirmare solduri clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

confirmare solduri clienti

Are cineva un format pentru a confirma soldul la clienti la 31.12.2008?
EXTRAS DE CONT
Catre : ……………………………………….. (client)
Nr…………………/…………………………………..
Conform dispozitiilor in vigoare, va instiintam ca, in evidentele noastre contabile, la data de . unitatea dvs. figureaza cu urmatoarele sume de plata : …………………………………............lei
Documentul
(felul, numarul si data) Explicatii Suma

In termen de 5 zile de la primire urmeaza sa ne restituiti acest extras confirmat pentru suma acceptata, iar in cazul constatarii de diferente sa anexati nota explicativa cuprinzand obiectiile dvs. Prezentul extras de cont tine loc de conciliere conform procedurii arbitrale.
Conducatorul unitatii, Conducatorul compartimentului financiar
Raspuns:

SC…………………………………………………………….
Nr…………………………/………………………………...

Catre : …………………………………………………….

Confirmam prezentul extras de cont pentru suma de .................................................. lei, pentru achitarea careia (se va completa dupa caz):
a)am depus la banca ordinul de plata nr. ............ din ...................
b)am depus la Oficiul Postal nr. ............. mandatul postal nr. ........... din ..............
c)urmeaza sa efectuam plata intr-un termen de ........................ .
Obiectiile noastre privind sumele din prezentul extras de cont sunt cuprinse in nota explicativa anexata.
Conducatorul unitatii, Conducatorul compartimentului financiar
Va multumesc din suflet.
este obligatoriu sa se raspunda la extrase de cont? care sunt sanctiunile?
da, amenda de la 400 la 5000 lei cf art 42 (1) legea contabilitatii