Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata proces judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata proces judiciar

cheltuielile pentru efectuarea unei expertize pentru teren, expertiza casa , grajd la un partaj judiciar cum se vor imparti sau cine le plateste.
in principiu expertiza se plateste de cel care o cere, in unele cazuri se imparte intre reclamant( reclamanti) si parat (parati).
Daca dv ati solicitat efectuarea expertizei o veti achita dv. De regula, reclamantul este cel care trebuie sa-si dovedeasca pretentiile, el fiind cel care are sarcina probei, urmand sa suporte costurile, iar partea care va cadea in pretentii va suporta si cheltuielile de judecata
cine solicita ala plateste. in general in partaj solicita ambele parti. deci se suporta egal .