Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pasi de urmat dupa ce ITM stabileste - accident de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pasi de urmat dupa ce ITM stabileste - accident de munca

Buna ziua,
in cadrul unitatii noastre a avut loc in luna septembrie un eveniment in urma caruia un angajat s-a accidentat. Angajatul a beneficiat de indemnizatie pentru incapacitate de munca potrivit certificatelor medicale: primele zile cod 06-urgenta medico-chirurgicala platita 100%, iar urmatoarele zile cod 01- boala obisnuita, platita 75%.
Evenimentul a fost declarat la ITM, iar ITM-ul a stabilit in luna octombrie ca evenimentul este accident de munca.
Avand in vedere faptul ca angajatul a beneficiat de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca coduri 06 si 01 si nu 03 - accident de munca, va rog sa imi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmam in calitate de angajator. Trebuie recalculata indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca? Daca da, in baza caror documente? Este necesara modificarea certificatelor medicale?
Va multumesc!
Luati legatura cu medicul specialist de medicina muncii cu care angajatorul are (sau ar trebui sa aibe) contract.
ionion2000, utilizator
Presupun ca a fost stabilit caracterul de accident de munca de catrea comisia de cercetare din unitatea dumneavoastra iar ITM-ul a avizat dosarul de cercetare. In mod normal dupa avizare se completeaza FIAM-ul care la fel se avizeaza si inregistreaza la ITM apoi cu un exemplar din procesul verbal de cercetare si un FIAM se merge la Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale care este asiguratorul in cazul accidentelor de munca. Asa ca luati legatura cu asiguratorul (Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale) si vedeti cum procedati pentru a regla plata corecta a incapacitatii de munca.
Decontarea platii incapacitatii de munca revine CNPAS, va vor spune ei cum procedati.
inspectorSSM, utilizator
ionion2000 a scris:
"Luati legatura cu medicul specialist de medicina muncii cu care angajatorul are (sau ar trebui sa aibe) contract."

In urma cu ceva vreme, v-am rugat sa participati la discutie, numai daca aveti ceva concret de mentionat, pentru a nu aburi utilizatorul.
Nici de data aceasta nu va sterg mesajul, deoarece vreau sa aflu de la dvs. raspunsul pe care l-ar putea da un medic specialist de medicina muncii. Cunoasteti raspunsul ? Va puteti inspira din comentariul inspector ssm.
Va multumesc pentru raspuns.
Am fost la Casa Judeteana de Pensii in cadrul careia functioneaza un birou ”Accidente de munca si boli profesionale”, unde mi s-a explicat ca certificatele medicale trebuie corectate de catre emitent cu codul 03, dupa care trebuie recalculata indemnizatia pentru incapacitate de munca.
Va multumesc pentru sfat.