Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executare silita

buna seara. tatal meu a murit acum 3 ani, era divortat de mama mea, recasatorit, si iar divortat. suntem 2 frati. nu sunt altii copii din alta casatorie. fosta sotie avea si ea un copil,,dar tot dintr.o casatorie anterioara,nicidecum cu tatal meu. Ideea e ca din cate stiu eu nu s.a facut nici o succesiune, tatal meu avea o casa si vad ca sotia si fiica ei au scoso la licitatie in urma unei executari silite, pt acoperirea creditelor bancare. intrebare mea este pot ele sa faca astfel de demersuri fara aprobarea mea? multumesc.
stefania_b a scris:

vad ca sotia si fiica ei au scoso la licitatie in urma unei executari silite, pt acoperirea creditelor bancare. intrebare mea este pot ele sa faca astfel de demersuri fara aprobarea mea?

Sunteti in eroare
Creditele sunt ale sotiei si fiicei ,dar casa nu este scoasa la licitatie de catre acestea ,ci de catre executor judecatoresc impotriva acestora pentru acoperirea creditului nerambursat
Informati-va temeinic despre statutul imobilului dedus executarii silite
asa e. multumesc pentru corectie :). dar creditele erau pe numele tatalui meu si ale sotiei lui. dar daca tata este mort, eu fiind mostenitoare,nu ar fi trebuit sa fiu instiintata? multumesc.
daca sotia ar fi deschis succesiunea, eu ar fi trebuit sa fiu instiintata nu? iar creditele erau pe firma. imi puteti spune ce se intampla cu o firma cand proprietarul moare?