Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scandal in loc public
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scandal in loc public

O sa incerc sa fiu cat mai succint, sunt taximetrist, am luat 3 femei de cetatenie americana, la destinatie au platit cursa iar la coborare, in urma unor divergente de pe drum cea din fata a trantit usa cu ambele maini reusind sa o rupa, de nervi am coborat jos am intrebat.o de ce a rupto insa nu ma bagat in seama si a plecat, am vazut negru in fata ochilor si i.am dat o palma peste cap(fara urme vizibile), la scurt timp a ajuns politia care m.a sanctionat cu AVERTISMENT conf 61/1991 r, art 24 alin 3.
Toata scena a fost surprinsa de o camera de supraveghere.
Din ce am inteles de la politisti femeile ar vrea sa depuna plangere, intrebarea e cum ar trebuii sa procedez eu? sa depun si eu plangere pt distrugere? ce risc in cazul in care vor depune plangere si eventual as putea sa imi recuperez cumva dauna produsa masinii?

lameru, utilizator
Cred că s-au supărat că le-aţi cerut prea mult pe cursă şi de aici a pornit scandalul.
Dacă va depune olângere femeia pe care aţi lovit-o, încercaţi să vă apăraţi invocând faptul că aţi fost provocat, deoarece v-a disturs uşa . Ar trebui să dovediţi acest aspect, adică faptul că uşa a fost ruptă ca urmare a închiderii brutale de către femeie. Această dovadă trebuie să ofaceţi şi în cazul în car doriţi să depuneţi dvs. plângere pentru distrugere.
Sunt şanse să fiţi tras la răspundere, există martori, celelalte pasagere plus imaginile surprinse pe camerele de supraveghere.