Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel la Bucuresti...o solutie buna?Si...un avocat bun ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel la Bucuresti...o solutie buna?Si...un avocat bun din Targu Jiu.

Buna, am si eu cateva nelamuriri si as vrea sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
1. De obicei,la un apel la Bucuresti,cam ce sanse sunt sa ti se scada pedeapsa sau sa te elibereze,cu suspendare? Eu am auzit ca sunt sanse mult mari sa ti se mareasca pedeapsa decat invers.
2. Si,as vrea sa imi recomandati niste avocati buni din Targu Jiu.
3 Si ultima mea nelamurire ar fi daca stiti ceva despre noul cod penal..intra in vigoare din 2013 sau nu?:D
Multumesc!
1. Daca doar inculpatul declara calea de atac, nu i se poate inrautati situatia in niciun caz. Daca declara calea de atac si parchetul/partea vatamata, i se poate inaspri pedeapsa inculpatului, Curtea de Apel Bucuresti fiind destul de severa in aplicarea pedepselor.
2. Ce legatura are Targu Jiu cu Curtea de Apel Bucuresti? Daca fondul a fost judecat de o instanta din Gorj, Curtea de Apel Craiova este competenta teritorial sa judece calea de atac.
3 Noul cod penal nu va intra sub nicio forma in vigoare din 2013.
daca se decalara apel si de inculpat si de parchet este posibil sa se respinga al inculpatului si pe apelul parchetului sa se admita si sa se majoreze pedeapsa. daca se declara doar de catre inculpat atunci nu i se poate agrava situati in propria cale de atac situatie in care poate ramane asa sau i se poate micsora sua schimba pedeapsa.
nu va faceti iluzii cu noul cod penal ca nu se intrevad sanse .
Stimate domn, totul este relativ si depinde de motivele concrete invocate, de imprejurarea daca exista greseli in hotararea recurata, de felul in care avocatul stie sa speculeze orice greseala.

Nu se poate vorbi despre sanse sau nesanse la modul general deoarece totul depinde de cazul concret dedus judecatii.
Daca aveti un avocat puteti pierde iar daca aveti alt avocat puteti castiga, tot asa cum daca nimeriti un complet de treaba sa iasa bine iar daca prindeti un complet necrutator sa iesiti rau sau sa ramaneti la aceeasi pedeapsa in functie de circumstante.

Noul Cod penal poate intra in vigoare in 2013 insa inca nu se stie nimic concret.

Depinde si despre ce fapte este vorba pentru ca e posibil sa nu va ajute cu nimic Noul Cod Penal...
avocat_penalist, utilizator