Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... drept executional penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

drept executional penal

Buna ziua,in domeniul executarii pedepselor se aplica principiul legii penale mai favorabile?
De exemplu pentru o persoana care a savarsit o infractiune in 2008,sentinta a ramas definitiva in 2011,iar executarea a inceput dupa ramanerea definitiva a condamnarii,dar intre timp s-a modificat legea 275/2005 in privinta cuantumului zilelor castigate prin instruirea scolara,in sensul reducerii acestuia.Se aplica prevederile legii 275 care erau in vigoare in 2008 care sunt mai favorabile condamnatului,sa cele de acum care sunt mai defavorabile?
se aplica legea din momentul executarii .
legea 275/2006 si hg 1897 nu au nici o treaba cu data savarsirii infractiunii ci doar cu executarea pedepsei.
din momentul inceperii executarii pedepsei i se si aplica prevederile legii 275/2006 pentru ca aceasta este legea privind executarea pedepselor privative de libertate care a inlocuit mult mai valabila lege 23/1969