Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare-pret derizoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare-pret derizoriu

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu rezolvarea urmatoarei situatii de fapt:

Prin cererea de chemare in judecata, M.L a solicitat instantei in contradictoriu cu B. V sa declare nulitatea contractului de vanzare cumparare intrevenit intre B. V si B.H. in luna aprilie 2004.Din probele administrate in speta rezulta obiectul contgractului era un autovehicul la un pret de 2000 de euro, pret care conform datelor era inferioi celui care se practica in momentul vanzarii. In luna mai a aceluiasi an B.H a decedat, M.L ramanand singurul mostenitor, care a observat ca actul incheiat intre defunct si parat este nul , pretul fiind unul derizoriu.

In intampinare B.V aratat, ca desi pretul este inferior celui practicat in mod normal, el nu poate fi calificat drept derizoriu intrucat paratul era fratele defunctului ocupandu-se in acleasi timp si de ingrijirea acestuia care era grav bolnav.

Ce va decide instanta?
Este dificil a emite opinii ,in situatia necunoasterii tuturor documentelor din dosar
Aspectul invocat respectiv pretul eventual "neserios" trebuie dovedit de catre reclamant
Din expunerea dvs nu rezulta a exista un act ascuns care sa prevada alt pret,astfel incat nu sunt incidente disp art. 6 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 12/1998, republicată, în sensul
că este nulă vânzarea prin care părţile se înţeleg, prin act ascuns, să plătească un preţ mai mare decât cel ce se declară prin act autentic.

Mai mult, nu exista o frauda a prevederilor legale in materia evaziunii fiscale, deoarece taxa notariala se stabileste la valoarea declarată de parti in actul autentic
Cat timp camera notarilor publici nu a cerut efectuarea unei expertize, pentru ca nu a considerat ca există o disproporţie vadita intre valoarea declarata de parti si valoarea de circulaţie, iar preţul a reflectat situatia concreta dintre cei 2 nu se poate aprecia nici ca preţul este neserios
Mai mult,deoarece vanzatorul se afla in imosibilitate de a se intretine si a apreciat in interesul sau sa instraineze bunul in favoarea fratetelui ,nu poate fi apreciat pretul tranzactiei drept neserios
Instanta de judecata suverana in solutionare va analiza competent plangerea si coroborand succesiunea faptelor cu probele si intampinarile formulate de parti ,in final va dispune solutie temeinica si legala