Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare

Buna dimineata,lucrez la o societate ce are ca activitate prestari servicii,service auto,soc lucreaza cu soc de asigurari(Allianz,Omniasig,etc) soc care nu platesc in intregime sumele din despagubiri,ex(suma de recuperat era de 1100,00lei,ei au platit 920,00lei)a-s dori sa stiu cum se inregistreaza in contabilitate restul de 180,00 lei,suma care este de fapt o pierdere, noi nu mai recuperam acest rest de bani?
Mutumesc,o zi buna!service
De ce nu incasati diferenta intre ceea ce suporta societatea de aigurari si contravaloarea devizului emis de Dvs., de la client?
nu cred ca m-am exprimat corect,noi nu mai recuperam acesti bani de la soc de asigurari,nu putem cere clientului sa plateasca restul,aceste sume sunt din despagubiri CASCO.