Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proba cu interogatoriul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proba cu interogatoriul

Buna ziua ,
Imi puteti spune , va rog , in caz de mi se anuleaza o actiune civila ( pentru ca n-am platit taxa judiciara si nici timbrul , din motive pecuniare ) , pot sa mai formulez o cerere de chemare in judecata , folosind proba cu interogatoriul , de care sunt mai sigura ?Si in acst caz trebuie sa platesc aceleasi taxe? Multumesc.
ietam, utilizator
Daca se anuleaza o actiune ca netimbrata puteti formula o alta cerere ce chemare in judecata. Taxa de timbru si timbru judiciar nu se stabilesc in functie de probele propuse ci in functie de obiectul cererii.Din cate am inteles daca formulati o alta cerere va trebui sa achitati taxa de timbru, in caz contrar se va anula ca netimbrata. Precizati va rog obiectul cererii dumneavoasta.
anularea actiunii ca netimbrata nu va impiedica sa formulati o alta cu acelasi obiect . conditia e sa o timbrati. Binenteles ca in functie de obiectul cererii si probele ce le veti administra puteti sa mergeti pe proceduri speciale sau pe calea dreptului comun. Valoarea taxelor de timbru poate suferi modificari substantiale
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Obiectul cererii il constituie pretentia ca faptuitorul ( persoana care mi-a violat corespondenta , facand-o publica apoi ) sa-mi plateasca daune materiale si morale in valoare de 1.0000 de lei . La prima infatisare reclamatul a cerut amanare pentru a-si angaja aparare si tot atunci instanta mi-a pus in vedere sa platesc taxa + timbru=800 lei. Am inteles ca pot formula o alta cerere cu acelasi obiect , folosind calea dreptului comun sau proceduri speciale , asa cum precizeaza d-l consilier septimiubujg. Inca o data , va multumesc.