Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Reclamatie Lichidatorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Reclamatie Lichidatorului

Buna ziua,

Cum se face o reclamatie lichidatorului?ce etape trebuiesc urmate?
Depinde pe ce lege se face lichidarea, depinde ce a facut lichidatorul...
Nu o s-o solutioneze in fav dvs si astfel ca trebuie sa va canalizati energiile pe alt tip de actiune nu reclamatie.
In functie de faptele pe care vreti sa le reclamati aveti in dosarul de insolventa posibilitatea sa sesizati jud. sindic.
Daca se face vinovat de vreo fapta penala atunci la parchet.
La UNPIR sunt slabe sanse de sanctionare a lichidatorului.
Creditorul spune ca nu si-a facut treaba, ca nu-l anunta despre adunarea creditorilor, nu stiu foarte multe, dar vor sa stie cum si cui se pot adresa pentru o reclamatie!
Creditorii trebuie sa urmareasca BPI-ul daca se publica ceva, asa se face comunicarea in procedura falimentului, sau daca nu in arhiva la dosar.
Sigur exista convocarea publicata si este acoperit lichidatorul.
Asa le-am zis si eu, dar sa vedem ce exista in dosar ca nu am intrat in posesia lui.