avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Reclamatie Lichidatorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Reclamatie Lichidatorului

Buna ziua,

Cum se face o reclamatie lichidatorului?ce etape trebuiesc urmate?
Cel mai recent răspuns: mgeorgiana , utilizator 16:03, 29 Octombrie 2012
Depinde pe ce lege se face lichidarea, depinde ce a facut lichidatorul...
Nu o s-o solutioneze in fav dvs si astfel ca trebuie sa va canalizati energiile pe alt tip de actiune nu reclamatie.
In functie de faptele pe care vreti sa le reclamati aveti in dosarul de insolventa posibilitatea sa sesizati jud. sindic.
Daca se face vinovat de vreo fapta penala atunci la parchet.
La UNPIR sunt slabe sanse de sanctionare a lichidatorului.
Creditorul spune ca nu si-a facut treaba, ca nu-l anunta despre adunarea creditorilor, nu stiu foarte multe, dar vor sa stie cum si cui se pot adresa pentru o reclamatie!
Creditorii trebuie sa urmareasca BPI-ul daca se publica ceva, asa se face comunicarea in procedura falimentului, sau daca nu in arhiva la dosar.
Sigur exista convocarea publicata si este acoperit lichidatorul.
Asa le-am zis si eu, dar sa vedem ce exista in dosar ca nu am intrat in posesia lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convocare adunarea creditorilor oana_i oana_i Sunt creditorul unei societati in insolventa, apar in tabelul preliminar, dar nu am fost convocat la prima adunare a creditorilor.Vreau sa anulez aceasta ... (vezi toată discuția)
Adunare creditori nargyss nargyss Buna ziua, Sunt reprezentantul a peste 200 de salariati disponibilizati de catre o firma aflata in faliment (proc.simplificata).La prima ad.a creditorilor din ... (vezi toată discuția)
Schimbarea lichidatorului OFICIU JURIDIC OFICIU JURIDIC Sunt unic creditor intr-un dosar de faliment si la termenul anterior am depus hotararea si decizia de schimbare a lichidatorului cu un altul pe baza art 19 ... (vezi toată discuția)