Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil ipotecat

Care este procedura pentru instrainarea un imobil ipotecat?
Multumesc
Costy S, Alte profesii
Procedura.... pentru ce anume??
Procedura pentru ce? Pentru executare silită? Pentru radierea ipotecii? Pentru înstrăinarea lui?

Fără astfel de precizări, răspunsul meu ar fi următorul: Procedura pentru un imobil ipotecat este. Cu plăcere, pentru puţin.

Ma scuzati! Pt instrainarea imobilului!
O seara buna
Daca noul proprietar va prelua sarcina, in primul rand trebuie sa aveti acordul scris al bancii in favoarea careia este inscrisa ipoteca.
Sunt mai multe variante:

1. Radierea ipotecii odata cu incheierea actului de vanzare-cumparare, in cazul in care in momentul achizitiei din pretul de achizitie achitati bancii diferenta de credit ramasa, banca ridica ipoteca si cumparatorul isi intabuleaza dreptul de proprietate.
2. Acordul scris al bancii pentru intabularea ipotecii de rang unu in favoarea altei banci, in cazul in care se apeleaza la credit, conditie in care banca creditoare vireaza suma creditata de banca dvs. direct in contul acestea, stingandu-se astfel orice obligatie fata de aceasta.
3. Sau in cazul cel mai fericit, printr-un avans achitati bancii creditul si banca ridica ipoteca.Dar functioneaza foarte bine si prima varianta.