Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... partajare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

partajare credit

Se poate partaja un credit de nevoi personale din care nu sa cumparat nimic ?
Presupun ca vorbiti despre un partaj in urma unui divort. Raspunsul este DA, se poate partaja un credit care a fost contractat in timpul casatoriei, pentru ca este o datorie comuna, care face parte din masa partajabila.
Cu precizarea ca , daca banca nu este de acord cu partajul respectiv, tranzactia sotilor nu ii este opozabila bancii si aceasta poate urmari silit pentru intreaga datorie pe oricare dintre fostii soti.
ContSters214341, utilizator