Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune modificare program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune modificare program vizitare minor

Buna ziua,

As dori sa stiu daca e posibil sa schimb programul de vizitare minor, stabilit in favoarea tatalui care are dreptul de a lua minoral in varsta de 1 an si 9 luni de 2 ori pe luna, sambata si duminica cate 6 ore. Mentionez faptul ca hotararea a fost executorie din luna aprilie, tatal nefiind interesat pana acum de copilul sau, insa achitandu-se de obligatiile stabilite prin lege, respectiv 200 lei lunar pensie de intretinere. Minora nici nu il cunoaste, nestabilind pana in momentul de fata legaturi cu acesta.

Multumesc!
Stimata doamna, daca doriti sa modificati strict programul de vizita, se poate inainta o actiune in instanta pentru aceasta, insa daca doriti sa ingraditi dreptul tatalui de a-si vedea copilul, chiar daca acesta inca nu si l-a exercitat, va trebui sa dovediti ca aveti motive temeinice pentru a solicita acest lucru, respectiv faptul ca atitudinea tatalui fata de copil ar fi o amenintare reala fata de siguranta acestuia.