Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspundere patrimoniala!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspundere patrimoniala!

As dori sa va cunosc parerea la urmatoarea problema!Ca sa existe raspundere patrimoniala a salariatului trebuie sa existe un prejudiciu real adus angajatorului!Ce se intampla cind prejudiciul se recupereaza dupa ce salariatul nu mai este angajat?adica angajatul face niste greseli in timpul activitatii sale.,dar aceste greseli transformate in prejudicu afecteaza pe angajator dupa ce salariatul nu mai este angajatul firmei,prin urmare prejudiciul real al angajatorului este dupa plecare angajatului si indirect rezulta ca in timpul desfasurarii cim angajatul nu a adus prejudicii firmei respective!Asa e?
Rectific!In momentul in care am lucrat nu sa contastat nici o neregula a activitatii mele(nici un proces verbal,nici o abatere disciplinara,abosolut nimic!Dupa mi am dat demisia la citeva zile patronul ma acuza ca am facut niste greseli si din cauza asta el a pierdut bani!Acum se face o expertiza sa se vada daca am facut acele greseli!Eu nu sunt lamurit deoarece daca in perioaada activitatii mele nu sa gasit nici o neregula,nu sa intocmit un proces verbal de vreo abatere...e posibil sa vii dupa ce au incetatat raporturile de munca sa ma acuzi ca ti am gresit?Der ce nu a acuzat atunci?