Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Dupa proces fiul meu a ramas la fosta concubina cu drept decustodie totala.numai ca deatunci aceasta pleaca de 2 ani cate 6 luni in strainatate si lasa copilul in grija bunicilor care nu mi dau voie sa l vad.as putea lua copilul ? Pot demonstra pt ca acolo are contract de munca.
Atr trebui sa formulati o cerere pentru stabilirea unui program de vizitare mai larg, avand in vedere noile conditii in care este crescut copilul. Parintele caruia nu i s-a incredintat copilul are un drept de supraveghere a cresterii si educarii copilului care se concretizeaza tocmai prin stabilirea de legaturi personale cu minorul.
Ulterior, in functie de relatiile dvs cu copilul si de interesul si dorinta acesuia, puteti promova o actiune de incredintare a copilului sau o custodie comuna cu stabilirea sau nu a locuintei copilului la dvs.
Adrian ALBU, Avocat
Cam ce suma de bani mi ar trebui ?