avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere art 75 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere art 75 codul muncii

Buna ziua,

Lucrez la o statie peco care este administrata de un dealer sunt angajat de 3 ani la aceasta firma.Pe data de 17 octombrie 2012 s-a tinut o sedinta prin care ni s-a comunicat ca de la 1 noiembrie statia va sta inchisa pe timpul noptii.Apoi ni sa precizat ca va trebui 3 oameni sa fie concediati,printre care si eu.:(( .Eu am avut deja bagata cerere de concediu de inainte de aceasta veste(concediu de pe 17 oct -1 noiembrie)mi sa precizat ca voi intra in concediu apoi concediat(trimis in somaj)normal trebuia atunci sa-mi dea o instiintare din ce stiu,precizez ca nu mi sa dat,am aflat de la o colega ca pe unul din cei dati afara l-a pus sa semneze pe data de 31 oct o instiintare de concediere incepant cu 16 oct,a refuzat acest lucru,banuiesc ca trebuie semnata in ziua care scrie la data.Maine este 1 noiembrie si cred ca voi fi pus in aceeasi situatie.Pot sa refuz?Poate sa-mi dauneze acest lucru,am inteles ca acea instiintare trebuia sa o primesc cu 20 de zile inainte de a intra in preaviz.Am fost ales pentru concediere pentru ca in 3 ani am tacut din gura si am facut si treaba care trebuia sa o faca si altii si cu cateva zile de aceasta veste m-am certat cu sefa de tura respectiv sotia dealeruiui ca mi sa dat sa tund iar iarba desi data trecuta tot eu o tunsei,iam zis ca o tund dar nu mi se pare corect.Atat mia trebuit eu ala prost care taceam si le faceam tot ce ziceau si chiar faceam multe fara sami zica,chiar si laudat.Pot avea probleme cu ei daca refuz,sa bage motiv de insubordonare?Precizez ca a2a zi dupa acea discutie am vrut sa tund iarba dar sefa a zis ca nu o mai tunzi tu.Ce sa fac?Ce ma sfatuiti?Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:45, 10 Noiembrie 2012
Amenintarile angajatorului dvs. nu au nicio baza legala. Dreptul dvs. de a beneficia de indemnizatie de somaj nu are nicio legatura cu ce spune sau face angajatorul.
sa inteleg ca a zis totul la nervi?am auzit ca a fost la ITM si sa interesat cum sa ne dea pe toti afara pe baza acelui furt,nu stiu exact ce a facut acolo.ITM-ul poate interveni in cazul unui furt de la locul de munca?Multumesc pentru raspuns!
ITM-ul/Inspectia Muncii poate acorda asistenta de specialitate şi consultanţa în domeniul relaţiilor de munca ... prin urmare, daca angajatorul a fost la iTM si a intrebat cum sa procedeze in cazul expus de dvs, atunci cu siguranta este posibil ca cei de la iTM sa-l fi sfatuit cum sa procedeze ...
dar acele amenintari nu are cum sa le puna in aplicare banuiesc.cum a zis cineva nu au nici o baza legala.Ma gandesc ce ar fi putut sa il sfatuiasca ITM-ul in cazul expus de mine.
ITM-ul il poate sfatui care sunt pasii privind procedura concedierii disciplinare, il poate indrepta catre Politie sau Parchet daca angajatorul considera ca s-a savarsit o fapta de natura penala ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate da aviz de somaj la o gravida in luna a opta DOLCE_KYSS DOLCE_KYSS buna ziua ma numesc iuliana dobasu sunt in concediu prenatal de 30 zile . Am fost anuntata de firma unde lucrez sa ma duc sa imi semnez preavizul de somaj .Ce ... (vezi toată discuția)
Am fost concediat!! ce sa fac mai departe??? stancut_sabin stancut_sabin Buna ziua! in data de 25 05 2016 mi-a fost inmanata decizia de preaviz, in care se specifica faptul ca urmeaza sa fiu concediat ca urmare de restrangere a ... (vezi toată discuția)
Drepturi compensatorii in cazul desfacerii contractului de munca cu art 65 din legea muncii ilie cristina ilie cristina buna ziua!am si eu o problema..sotul meu lucreaza la o societate care are 9 angajati dintre care unul este si el...pe data de 16.06.2010 a primit o instiintare ... (vezi toată discuția)