Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Va rog lamurire cod CAEN 9200
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Va rog lamurire cod CAEN 9200

Intentionez sa incep un parteneriat cu o firma de pariuri sportive. Printre cerintele lor in vederea colaborarii se afla si aceea ca societatea mea sa detina codul CAEN 9200. Problema se pune, pot eu ca si simplu srl sa obtin acest cod CAEN si daca nu, ce lamurire sa le duc eu celor cu care vreau sa incep franciza...
Srl-ul meu nu face activitati de jocuri de noroc in numele meu ci in numele francizorului. Tot ce inseamna incasari, bonuri fiscale, alte acte fiscale sunt in numele lui nu al srl-ului meu.
Multumesc pentru raspuns. Exact asta e si ideea, in Prahova acest cod CAEN este aproape imposibil de obtinut datorita interpretarii legii, in alte judete se acorda destul de lejer.
Am discutat pana la urma cu francizorul si acesta a fost de acord sa colaboram fara acel cod cu conditia ca eu sa le duc ceva scris de la ANAF in sensul asta. Ceva care sa demonstreze ca SRL-ul meu nu are nevoie de 9200.
Ma bucur ca am gasit acest topic si s-a descris deja activitatea pe care o desfasuram. Eu detin o franciza (dupa descrierea de mai sus cred ca este vorba de sky bets).
Eu am obtinut codul 9200 desi nu am nicio licenta de exploatare a jocurilor de noroc.
Acum intrebarea este urmatoarea: Noi francizorii ne incadram la art 112, punctul 6 litera C a ordonatei 8/2013? si anume: "Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care:.................c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.".

Desi avem cod 9200 noi ca francizori nu desfasuram o activitate de jocuri de noroc, nu avem licenta...doar administram locatia respectiva.
Pana la urma vom plati impozit pe profit(din perspectiva codului caen pe care il avem) sau vom fi clasificati ca microintrepridere (strict din punct de vedere a activitatii pe care o desfasuram)

Multumesc,
daca nu am fost suficient de coerent spuneti-mi si mai detaliez.
b_b_bro, utilizator
Sunt in aceeasi situatie cu @b_b_bro

Aceeasi intrebare o am si eu: cum platim impozit pe profit, ca o microintreprindere normala sau ca si o intreprindere care desfasoara activitate de jocuri de noroc?
salut am o mare rugaminte si eu intentionez sa deschid o franciza in domeniul caselor de pariuri si nu stiu cum si de unde sa incep..si daca intradevar se merita.sincer as vrea sa fie in spatiul rural deoarece la oras este plin si e concurenta prea mare.daca esti amabil sa-mi lasi nr tau sa te sunt ti-as fi recunoscator...ms mult si o seara buna