Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Referitor la taxa de inmatriculare, ce ma sfatuiti?
1. Sa platesc taxa, sa inmatriculez masina, sa actionez in instanta, sa astept solutionarea?
2. Sa prelungesc ''numerele rosii'', sa actionez in instanta si sa astept solutionarea?

Care din variante este mai avantajoasa?
Aveti doua variante:
1. Depuneti documentele pentru inmatricularea autoturismului, fara plata taxei, primiti respingere, formulati actiune in instanta contra serviciului de inmatriculari si cereti inmatricularea fara plata taxei. In tot acest timp nu veti putea circula cu autoturismul pentru ca nu este inmatriculat.
2. Inmatriculati autoturismul platind taxa, solicitati organului fiscal la care ati platit restituirea taxei, se respinge cererea, actiune in instanta pentru recuperarea ei. In aceasta situatie puteti circula cu autoturismul pentru ca este deja inmatriculat.

Care este mai avantajoasa dumneavoastra hotarati. Luati in calcul ca termenele in dosare privind taxa sunt foarte mari (6-7 luni, poate si mai mult).