Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama minor cu cpoli de 1 an!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama minor cu cpoli de 1 an!!

As dori sa aflu daca mama minora(17 ani) poate sa solicite incredintarea copilului ei in varsta de 1 an.
Parintii fetei de 17 ani au probleme pshihice si nu o pot ajuta. De cateva zile a fost victima unor violente in familie, respectiv concubinul acesteia cu care are copilul, a ars-o pe fata si corp cu ulei incins, provocandui arsuri de gr.II. Acum mama si copilulu se afla intr-un centru destinat victimelor violentei in familie.
Intrebarea este daca aceasta poate cere incredintarea copilului si poate sa depuna o plangere penala impotriva concubinului pt ranile provocate, obtinand in acest sens un certificat medico legal (14-16 zile), tand cont ca acesta este minora.
Exista prevederi legale speciale in cazul cand mama este minora?
Daca reprezentantii ei legali, respectiv parintii, nu pot sa se ingrijeasca de situatia ei poate sa actioneze in nume propriu?
Da , copilul poate fi incredintat mamei , chiar daca aceasta nu are deplina capacitate de exercitiu , adica varsta de 18 ani.
E foarte important , insa , ca mama sa aiba un venit stabil si o locuinta.
Din cele relatate de dvs , poate fi intrunit continutul constitutiv al infractiunii de loviri sau alte violente, infractiune a carei actiune penala e pusa in miscare la plangerea penala a persoanei vatamate.
Intrucat partea vatamata are pana in 18 ani , dar peste 14 ani , ea este titularul plangerii penale prealabile , avand incuviintarea parintilor.
Plangerea poate fi introdusa la Parchet sau Politie , numai in termen de 2 luni de la data savarsirii actelor ilicite.
Parintii pot depune un denunt , prin care aduc la cunostinta agentilor de politiie savarsirea unei infractiuni
Avand in vedere comportamentul agresiv al tatalui , nu vad cum ar putea fi incredintat minorul acestuia ...
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat