Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere SNG 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere SNG 2013

Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Justitiei care viza, printre altele, suplimentarea numarului de posturi din sistemul judiciar in anii 2013-2015. Astfel, potrivit comunicatului Ministerului Justitiei din data de 30.10.2012, in anul 2013 numarul maxim de posturi pentru instantele judecatoresti va creste cu 400, respectiv 150 de posturi de judecator si 250 de posturi de personal auxiliar de specialitate. sursa:[ link extern ]
Sa ne asteptam oare la organizarea unui examen de admitere SNG mai devreme de septembrie 2013?
l
La nivel national este varianta OFFICE 2003 - atat la instante cat si la parchete.
marius29_86@yahoo.com a scris:

Cursurile o sa inceapa de pe 14? Stiti ceva?

Pe pagina SNG este specificat un anunt la sectiunea "DIN VIATA SCOLII" in subsectiunea intitulata "Evenimente"..
Deschiderea va avea loc pe data de 14 octombrie (de azi intr-o saptamana mai precis) la ora 10.00
Anuntul este urmatorul:

ANUNŢ

Luni, 14 octombrie 2013, ora 1000, va avea loc ceremonia deschiderii anului de formare iniţială al ªcolii Naţionale de Grefieri, promoţia 2013 – 2014, care se va desfăşura la sediul ªcolii Naţionale de Grefieri din Bucureşti, Bd.Regina Elisabeta nr. 53, sector 5, în Aula de la etajul I.

Il gasesti si aici:
[ link extern ] >
Salut! Mai este cineva care nu are cazare pentru SNG?
Felicitări celor admişi la SNG şi succes în profesie!
Mă poate lămuri cineva dintre cei admişi la SNG sau direct pe post, dacă trebuie învăţat chiar tot, pentru a reuşi? De exemplu:
(2) La întâmpinare se va alătura acelaşi număr de copii certificate de pe înscrisurile pe care se sprijină, precum şi un rând de copii pentru instanţă. Dispoziţiile art. 149 alin. (1), (3) şi (4) şi ale art. 150 sunt aplicabile.
Aş vrea să ştiu dacă trebuie învăţat şi ceea ce este subliniat şi scris cu bold. În cazul în care pică acest subiect la examen, voi ce părere aveţi, trebuie scris şi ce este subliniat şi bolduit?
zizy, utilizator
zizy a scris:

Felicitări celor admişi la SNG şi succes în profesie!
Mă poate lămuri cineva dintre cei admişi la SNG sau direct pe post, dacă trebuie învăţat chiar tot, pentru a reuşi? De exemplu:
(2) La întâmpinare se va alătura acelaşi număr de copii certificate de pe înscrisurile pe care se sprijină, precum şi un rând de copii pentru instanţă. Dispoziţiile art. 149 alin. (1), (3) şi (4) şi ale art. 150 sunt aplicabile.
Aş vrea să ştiu dacă trebuie învăţat şi ceea ce este subliniat şi scris cu bold. În cazul în care pică acest subiect la examen, voi ce părere aveţi, trebuie scris şi ce este subliniat şi bolduit?

Acum nu o sa-ti ceara nimeni sa stii totul ca o poezie si numerele articolelor, ale alineatelor eventual si litere s.a.m.d., adica nu o sa iti ceara sa scrii in raspuns in cazul de fata si cu ce dispozitii ii sunt aplicabile(cu o formulare ceva de genul: "dispoztitiile x sunt aplicabile"..), dar este esential ca tu sa stii ce contin acele referiri (pentru ca se puncteaza, avand o pondere din punctul acordat subiectului) si sa stii sa le mentionezi. Spun asta pentru ca asa cum e legea constituita se presupune ca legiuitorul nu trebuie sa se repete in afirmatii, dar poate face referiri la articole, alineate, litere, teze aplicabile, ce trebuie sa le stii(spun asta ca este indicat ca atunci cand citesti un articol si intalnesti o astfel de indicatie citesti si orice alte articole aplicabile pentru a intelege la ceea ce se refera articolul in cauza , primul exeplu ce imi vine in minte (din CPP )ar fi la masuri preventive - obligarea de a nu parasi tara, unde la alineatul (2) ni se specifica clar ca dispozitiile de la obligarea de a nu parasi localitatea sunt aplicabile).
De te vei uita pe bareme vei vedea ca sunt cazuri in care raspunsul se regaseste intr-o astfel de situatie(articole raportate la alte articole, coroborate etc)..ideea e sa iei fiecare subiect in parte si sa verifici baremul pe cod si vei descoperi nenumarate astfel de situatii.. de ex. in care nu se specifica termenul in articol si se face referire la un alt alineat dintr-un articol pentru acest termen, cazuri de genul acesta sunt multimple etc..analizand intrebarea, articolul din cod si baremul specificat in subiectele ce s-au dat in anii precedenti.. vei intelege mai bine cam cum trebuie formulate raspunsurile si ceea ce ei cer.