avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in contabilitate a unui bilet de avion
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in contabilitate a unui bilet de avion

Buna ziua!

Am rugamintea de a ma ajuta cu o inregistrate contabila....e vorba de achizitia unui bilet de avion. Cum se face inregistrarea in contabilitate?


Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: crystyna2000 , utilizator 13:27, 1 Aprilie 2014
Aveti factura? Ce scrie pe aceasta?
se poate inregistra in baza unei delegatii stampilata de o societate din zona unde vreti sa ajungeti. la acel bilet de avion atasati si delegatia stampilata si mai departe se descurca contabilul , pe parte legala.
Da, am factura! Factura e cu datele firmei, iar la denumirea serviciilor e trecut numele celui care va pleca in delegatie, impreuna cu destinatiile dus-intors.
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
:) Bun...ma interesa daca are sau nu TVA inscris pe ea. Este o calatorie care se realizeaza in scopul afacerii sau in scop personal? Aceasta era ideea.
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Gabrielle Monique a scris:

:) Bun...ma interesa daca are sau nu TVA inscris pe ea. Este o calatorie care se realizeaza in scopul afacerii sau in scop personal? Aceasta era ideea.


La TVA are inscris "Scutit cu DD", si este o calatorie in interes de servici/pt afaceri.
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2012
ramo1305, utilizator

Alte discuții în legătură

Cheltuiala deductibila???? OanaLH OanaLH Administratorul firmei a facut plata prin banca a unui bilet de avion pentru a merge intr-o calatorie de afaceri. Datorita unor probleme, conferinta la care ... (vezi toată discuția)
Bilete de avion..... lia19. lia19. Buna ziua.Va rog,daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Lucrez la o institutie publica .In luna octombrie ,o parte dintr salariati trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Anulare zbor- recuperare contravaloare bilet Oana_A Oana_A Va rog sa va exprimati opinia in urmatoarea speta: Am cumparat un bilet de avion dus intors ( plus asigurare) printr-o agentie de turism, urmand sa iau zborul ... (vezi toată discuția)