Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In \\"autoritate de lucru judecat\\" intra si...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In "autoritate de lucru judecat" intra si...

In "autoritate de lucru judecat" intra si termenul legal in care hotararea executorie respectiva trebuie pusa in practica ?
Nu i frumos sa raspund printr o alta intrebare.....atunci care i sanctiunea pentru angajatorul care nu pune in aplicare o hotarare definitiva?....ca de raspundere penala nu poate fi vorba.... eu am dreptul din momentul in care am solicitat punerea in aplicare a titlului executoriu sa imi primesc banii in 15 zile"....raspunderea penala nu face decat sa intareasca acest drept....
Radamante, utilizator
Neexecutarea unei hotarari judecatoresti atrage raspunderea penala a angajatorului ... dar poate atrage si raspunderea patrimoniala a acestuia.
va mutumesc...nu am studii juridice....atunci e vorba despre raspundere patrimoniala in situatia in care raspunderea penala nu poate fi angajata?...ma gandesc ca acesta poate fi sanctiunea pe care o putem invoca ....cu "ceva' succes in instanta...
Da, se poate promova o actiune impotriva angajatorului pentru a fi angajata raspunderea patrimoniala a acestuia.
Oare ' aplicarea in 15 zile " face parte din procesul civil'?