Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Zile CO platite in plus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Zile CO platite in plus

Un salariat are dreptul la 24 de zile de CO pe anul acesta. Dintr-o eroare i s-au platit 25 de zile CO. Cum se poate regla legal aceasta zi?
Simplu: i se face retinere pe acea zi platita in plus. Ca document justificativ se intocmeste o nota sau un referat in care se detaileaza ceea ce s-a intamplat si se anexeaza o copie dupa CIM (din care sa rezulte nr. de zile de CO) precum si o copie dupa plata facuta.
George Moraru, Consultant fiscal
Multumesc!
Mai am o nelamurire.
Calculul acelei zile de CO se face la luna in care i se retine suma? Sau se merge la luna in care i-a fost platita, urmand sa se faca si rectificativa la D112?