Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CUI RÃMÂNE MOSTENIREA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CUI RÃMÂNE MOSTENIREA

După decesul tatălui au venit la mostenire soţia supravetuitoare şi copilul din altă căsătorie.După decesul soţiei ,dacă ea nu are moştenitori legali ce se întâmplă cu mostenirea ? Revine toată copilului din afara căsătoriei ?
Userul a afirmat că soţia are 3/4 din apartament, nu din moştenire. O fi cota ei din coproprietatea soţilor plus cota moştenită.

În rest, chestiunea a fost lămurită. Fiul rămîne cu cota lui, iar cota mamei (dacă nu are moştenitori legali şi nu lasă testament) o ia statul, astfel încît fiul şi statul vor fi coproprietari.
Mulţumesc pentru răspuns dl avocat.Acum m-am lămurit pe deplin.Asa este soţia are 34 din apartament.