Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 13 saptamani(2 luni), si trebuie sa nasc pe la inceputul lunii mai 2013. In luna Iunie 2012 mi-am schimbat job-ul, mai exact pe data de 19.iunie am incetat in partea cealalta, iar in data de 20 trebuia sa incep aici, ceea ce am si facut, numai ca cea care se ocupa de noii angajati a uitat sa ma inscrie la ITM in data de 20.iunie, si a facut-o in data de 21.iunie #-o
Mai pot beneficia de indemnizatie pt mama?
Pot lua adeverinta si de la locul anterior de munca pe ultima luna?

Multumesc,
Georgiana
1. Da, veti beneficia de indemnizatie pentru CCC chiar daca aveti acea intrerupere.

2. Adeverinte luati de la toti angajatorii la care ati lucrat in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.