avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 13 saptamani(2 luni), si trebuie sa nasc pe la inceputul lunii mai 2013. In luna Iunie 2012 mi-am schimbat job-ul, mai exact pe data de 19.iunie am incetat in partea cealalta, iar in data de 20 trebuia sa incep aici, ceea ce am si facut, numai ca cea care se ocupa de noii angajati a uitat sa ma inscrie la ITM in data de 20.iunie, si a facut-o in data de 21.iunie #-o
Mai pot beneficia de indemnizatie pt mama?
Pot lua adeverinta si de la locul anterior de munca pe ultima luna?

Multumesc,
Georgiana
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:19, 5 Noiembrie 2012
1. Da, veti beneficia de indemnizatie pentru CCC chiar daca aveti acea intrerupere.

2. Adeverinte luati de la toti angajatorii la care ati lucrat in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului s.stefan s.stefan Buna ziua Sotia mea a terminat in luna iulie a anului 2013, cursurile de zi a unei forme de invatamant superior. In toamna aceluiasi an, a inceput cursurile ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie maternitate spasski spasski Buna ziua. Sotia mea urmeaza cursurile de master pana in luna iulie 2013, fara a fi angajata cu carte de munca de aproape 2 ani. Urmeaza sa ramana insarcinata ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil lismanucristina lismanucristina In urma cu 2 ani si 2 luni am ramas insarcinata,fiind studenta la facultate de zi anul 2 am beneficiat de indemnizatie crestere copil pana acum doua luni,acum ... (vezi toată discuția)