Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum fac inventarul gestiunii daca in casa de marcat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum fac inventarul gestiunii daca in casa de marcat s-a tastat gresit?

Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in situatia in care se face inventarul produselor din gestiune la un magazin de produse alimentare. Sunt nou angajata si sunt la primul inventar. Din geseala la tastarea in casa de marcat am batut o suma mai mare decat pretul real si nu am stiut cum se anuleaza. Am data o declaratie in care am comunicat greseala, dar nu stiu daca nu afecteaza la calculul final. Va multumesc.
Declaratia a fost data pentru ca bonul fiscal gresit sa nu fie luat in calculul vanzarilor din acea zi.

Deci, in raportul de gestiune la vanzari din ziua respectiva se inregistreaza valoarea raportului fiscal zilnic din care se scade bonul fiscal gresit.