avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare teren

buna ziua
detin prin act de donatie de la parinti un teren si vreau sa il vand. As dori sa stiu ce imi revine ca vanzator sa platesc la stat sau la notar. Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: tatianamicu , utilizator 13:35, 6 Noiembrie 2012
Daca:
- data donatiei este acum mai mult de 3 ani si pretul de vanzare este sub 200.000 lei - aveti de plata impozit 2% din pretul de vanzare
- data donatiei este acum mai mult de 3 ani si pretul de vanzare este peste 200.000 lei - aveti de plata impozit pana in 2% din pretul de vanzare
- data donatiei este mai recenta de 3 ani si pretul de vanzare este sub 200.000 lei - aveti de plata impozit 3% din pretul de vanzare
- data donatiei este mai recenta de 3 ani si pretul de vanzare este peste 200.000 lei - aveti de plata impozit pana in 3% din pretul de vanzare

In plus mai aveti de plata 40 lei/numar cadastral extrasul de carte funciara pentru autentificare (sau 200 lei in regim de urgenta).
Ultima modificare: Marți, 6 Noiembrie 2012
ContSters267464, utilizator
multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit vanzare teren( parete in intravilan si parte in extravilan) seneca399 seneca399 Vreau sa vand un teren dobandit prin mostenire in urma cu peste 7 ani: 1900 m.p sunt in intravilan si 3000 m.p in extravilan, dar ambele suprafete formeaza un ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament maria_corina29 maria_corina29 buna seara, vreau sa vand apartamentul si cel care il cumpara vrea cu credit bancar. vreau sa stiu ce costuri ma implica pe mine ca sa il vand ca am auzit ... (vezi toată discuția)
Taxe pe venitul de la vânzarea unui teren Andreijx Andreijx Care sunt taxele care vânzătorul unui teren trebuie să plătească, și unde se plătesc? (vezi toată discuția)