Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare teren

buna ziua
detin prin act de donatie de la parinti un teren si vreau sa il vand. As dori sa stiu ce imi revine ca vanzator sa platesc la stat sau la notar. Va multumesc frumos
Daca:
- data donatiei este acum mai mult de 3 ani si pretul de vanzare este sub 200.000 lei - aveti de plata impozit 2% din pretul de vanzare
- data donatiei este acum mai mult de 3 ani si pretul de vanzare este peste 200.000 lei - aveti de plata impozit pana in 2% din pretul de vanzare
- data donatiei este mai recenta de 3 ani si pretul de vanzare este sub 200.000 lei - aveti de plata impozit 3% din pretul de vanzare
- data donatiei este mai recenta de 3 ani si pretul de vanzare este peste 200.000 lei - aveti de plata impozit pana in 3% din pretul de vanzare

In plus mai aveti de plata 40 lei/numar cadastral extrasul de carte funciara pentru autentificare (sau 200 lei in regim de urgenta).
ContSters267464, utilizator
multumesc frumos.