Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in specialitate

Un caz: un jurist de spital, bugetar fiind, poate primi gradul in urmatoarea situatie? o perioada de 2 ani, a avut contract de 4 ore cu o firma privata, pe specialitate jurist, apoi s-a angajat la spital cu 8 ore dar a mentinut si cim-ul cu 4 ore, 4 ani si 6luni, la ambele locuri fiind jurist. Necesarul de vechime in specialitate fiind de 6ani si 6luni, perioada cu 4ore se ia in considerare intreaga? Cum trebuie intocmita adeverinta? Multumesc.
La spital pe ce functie a fost angajat?
pe aceeasi functie de consilier juridic.
in fapt. 20.02.2006 - 2012 prezent - 4 ore cons.juridic firma privata
04.08.2008 - 2012 prezent - 8 ore cons.juridic spital.
freeelis a scris:

La spital pe ce functie a fost angajat?

tot pe cons.juridic.
multumesc, astept raspuns
Avand in vedere lipsa unui text de lege care sa prevada expres modul de calcul al vechimii in specialitate, reiese ca daca ati lucrat 1 an de zile cu timp de munca de 4 ore/zi ca si consilier juridic rezulta o vechime in specialitate tot de 1 an de zile.
multumesc !