Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pierdut contract casa original
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pierdut contract casa original

Buna seara!
Am si eu o prietena care si-a pierdut contractul de casa original cel cu timbru fiscal pe el, ea are restul de exemplare cu sampile originale, ce poate face in acest caz?
Se poate da pierdut cel cu timbru fiscal si sa mearga la notarul respectiv si sa ii puna alt timbru fiscal pe unul dintre cele pe care le are?
ce riscuri sunt daca cineva gaseste acel contract?
Va multumesc anticipat.
:-/
Toate exemplarele sunt originale si au aceeasi valoare, timbrul judiciar s-a aplicat pe unul dintre exemplare ca dovada a achitarii lui, dar nu-i confera nici o valoare in plus. Notarul nu-i mai aplica alt timbru, nici nu se mai folosesc acum si, cum spuneam, nu are nici o importanta asupra valabilitatii contractului. Cine gaseste acel contract, n-are ce face cu el, doar persoanele inscrise in act il pot folosi.

Buna ziua,

In urma cu o luna am cumparat un apartament prin Prima Casa si de la notariat am primit 3 exemplare originale ale contractului de vanzare-cumparare

Am reusit cumva sa ratacesc un exemplar

Ce e de facut? se poate face ceva cu exemplarul respectiv, in cazul in care ajunge la cine nu trebuie?

Multumesc