avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma inactiva

eu am o firma si cu ceva datorie nu chiar mare .activitate nu mai este in cadrul acestei firme .Ok .imi trimite o amenda ca nu am depus declaratiile dupa care ma trece inactiva.daca platesc aceasta amenda credeti ca o sa mai primesc si alte amenzi ?deci daca sunt inactiva e normal sa nu mai primesc alte amenzi. va multumesc
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 14:42, 7 Noiembrie 2012
In situatia in care o societate este inactiva, ea nu mai poate realiza venituri.
Debitele societatii urmeaza a fi achitate, indiferent de starea de functionare a societatii.
Veti putea primi in continuare amenzi, chiar daca in prezent sunteti inactiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate in inactivitate adonisvigalex adonisvigalex Daca o societate comerciala a fost declarata inactiva mai depune vreo declaratie lunara,trimestriala sau anuala? dar bilantul anual sau semestrial? Va ... (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratie firma suspendata tedy69 tedy69 Buna seara , Am o firma infiintata in anul 2006 , care nu a avut deloc activitate , iar din 2009 firma este suspendata. Am depus in fiecare an ... (vezi toată discuția)
Dosar fiscal bandi2 bandi2 as dori sa intreb.... in iunie trec cele 3 ani de suspendare activitatemla care am obtinut regim derogatoriumdeci nu sant dator la stat.nefiind in tara nu pot ... (vezi toată discuția)