Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Vin si eu cu o intrebare privind dezbaterea succesiunii:
Care sunt pasii de urmat in cazul dezbaterii succesiunii prin judecatorie? Trebuie sa merg mai intai la notar pentru eliberarea certificatelor de mostenire fiecarui mostenitor, si apoi sa deschidem actiune in instanta ?
Mentionez ca exista intelegere mutuala intre mostenitori utilizand fiecare drepturile care se cuvin din titlurile de proprietate, dar nu avem un act oficial pe suprafetele pe care le utilizam. Este vorba doar de terenuri extravilane.
În instanţă ajung doar moştenitorii care nu se înţeleg. Puteţi rezolva totul la notar.
bratubotan a scris:

Trebuie sa merg mai intai la notar pentru eliberarea certificatelor de mostenire fiecarui mostenitor si apoi sa deschidem actiune in instanta ?

Daca dezbateti succesiunea la notarul public si vi se elibereaza certificatele de mostenitor, nu mai aveti ce cauta in instanta.
multumesc pentru raspunsuri , dar notarul elibereaza certificatul de mostenitor in parti egale pe fiecare parcela tuturor mostenitorilor, urmand ca dupa aceea sa facem carte funciara si apoi sa facem partajul.Ma gandesc ca prin actiune judecatoreasca sunt mai putini pasi de facut, deci costuri mai mici.
bratubotan a scris:

multumesc pentru raspunsuri , dar notarul elibereaza certificatul de mostenitor in parti egale pe fiecare parcela tuturor mostenitorilor, urmand ca dupa aceea sa facem carte funciara si apoi sa facem partajul.Ma gandesc ca prin actiune judecatoreasca sunt mai putini pasi de facut, deci costuri mai mici.