avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare laptop furt in faimilie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare laptop furt in faimilie

buna ziua.
ana locuieste cu unchiul si bunica.
ana lucreaza de acasa la o firma pe internet,dupa scoala.ea are 18 ani impliniti.

dupa o cearta in familie,unchiul ii ia leptopul sii ii spune ca nu il da inapoi pentru ca asa vrea el.

ii compromite munaca,si ii creeaza probleme.

ce poate face ana in cazul de fata?va multumesc frumos.

leptopul a fost luat cand ea nu era acasa,si fara acordul ei.e valabil art 210,cp?

va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 12:00, 9 Noiembrie 2012
:offtopic: Interventie moderator: va rog sa postati in continuare la topicul deja deschis, multumesc.

vladdfr a scris:

astazi mi sa furat leptopul de catre unchiul meu.

vreau sa il recuperez cat mai rapid.
daca sun la 112,si spun ca stiu unde e leptopul,va veni un echipaj la fata locului?

multumesc.

vreau sa il recuperez rapid deoarece am date foarte importante pe el,si lucrez de pe el.consider ca reprezinta o urgenta.



ynocentta a scris:

Nu apelati serviciul de urgenta pentru astfel de situatii
Daca cunoasteti persoana care a luat bunul proprietatea dvs,formulati plangere oficiala la politie


avluca a scris:

Numarul 112 este pentru urgente .Problema dvs. nu se inscrie in categoria celor pentru care este alocat acest serviciu .
Daca sunati nejustificat , puteti sa primiti o amenda .
Incercati mai bine , cu tact , sa rezolvati problema si sa-l determinati pe unchiul dvs. sa va restituie laptopul .
Puteti , in cel mai rau caz , daca situatie nu se rezolva amiabil , sa sunati la sectia de politie sau sa depuneti o plangere .
Trebuie sa va ganditi insa in cazul interventiei organelor de politie , situatia conflictuala se va adanci pe viitor .


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt. art. 210. acuzatie de complicitate ContSters156375 ContSters156375 un verisor de-al meu a furat din acasa o suma de bani,vreo 10000 euro,si a fugit de acasa, deoarece spunea ca este torturat de tatal lui,si ca nu-l mai ... (vezi toată discuția)
Sa continuam frumos! Valeriu TUDOR Valeriu TUDOR Dragi colegi Se pare ca m-am tinut de cuvant si am facut oarece curatenie si ordine. Imi cer scuze celor carora le-am sters creatiile si interventiile dar ... (vezi toată discuția)
Vrea sa plece de acasa amy02 amy02 Buna am o prietena care vrea sa plece de acasa are 16 si vrea sa se duca la prietnul ai acasa care este tot minor vor sta cu parinti lui .Deci ce poate pati ... (vezi toată discuția)