Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare laptop furt in faimilie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare laptop furt in faimilie

buna ziua.
ana locuieste cu unchiul si bunica.
ana lucreaza de acasa la o firma pe internet,dupa scoala.ea are 18 ani impliniti.

dupa o cearta in familie,unchiul ii ia leptopul sii ii spune ca nu il da inapoi pentru ca asa vrea el.

ii compromite munaca,si ii creeaza probleme.

ce poate face ana in cazul de fata?va multumesc frumos.

leptopul a fost luat cand ea nu era acasa,si fara acordul ei.e valabil art 210,cp?

va multumesc.

:offtopic: Interventie moderator: va rog sa postati in continuare la topicul deja deschis, multumesc.

vladdfr a scris:

astazi mi sa furat leptopul de catre unchiul meu.

vreau sa il recuperez cat mai rapid.
daca sun la 112,si spun ca stiu unde e leptopul,va veni un echipaj la fata locului?

multumesc.

vreau sa il recuperez rapid deoarece am date foarte importante pe el,si lucrez de pe el.consider ca reprezinta o urgenta.

ynocentta a scris:

Nu apelati serviciul de urgenta pentru astfel de situatii
Daca cunoasteti persoana care a luat bunul proprietatea dvs,formulati plangere oficiala la politie

avluca a scris:

Numarul 112 este pentru urgente .Problema dvs. nu se inscrie in categoria celor pentru care este alocat acest serviciu .
Daca sunati nejustificat , puteti sa primiti o amenda .
Incercati mai bine , cu tact , sa rezolvati problema si sa-l determinati pe unchiul dvs. sa va restituie laptopul .
Puteti , in cel mai rau caz , daca situatie nu se rezolva amiabil , sa sunati la sectia de politie sau sa depuneti o plangere .
Trebuie sa va ganditi insa in cazul interventiei organelor de politie , situatia conflictuala se va adanci pe viitor .