Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare auto

Detin un auto achizitionat in anul 2011 cu 26.000 eur tva inclus.
Eu pot sa il vand anul acesta cu o suma mult mai mica?
Care este suma normala de vanzare conf ultimilor legi:
-valoarea amortizata
-valoarea de piata
-orice valoare
Daca ati fi citit postarea colegei cu atentie aveti raspunsul la intrebarea dvs.
Eu m-am referit la faptul ca valoarea de piata n-o intalnasti decat foarte rar intr-o tranzactie concreta si, in momentul de fata, nu exista nici o reglementare care sa impuna vanzarea la aceasta suma.
Nu va suparati dar exista in Codul Fiscal.
PS. Imi dati putin timp si va spun exact articolele.
Bineinteles ca exista in Codul Fiscal, George:
CAP. 3 - Definiţii

ART. 7 Definiţii ale termenilor comuni

[...]26. preţ de piaţă - suma care ar fi plătită de un client independent unui furnizor independent în acelaşi moment şi în acelaşi loc, pentru acelaşi bun sau serviciu ori pentru unul similar, în condiţii de concurenţă loială;

Lamurit, Iulian?
Si deci cum stabilesc suma de vanzare? Sicer sa fiu as da o cu 1 ron.

Cel care evalueaza auto, nu poate sa "greseasca"?
Si conform evaluari, se poate comenta legat de pretul de vanzare?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal