Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... furt in timpul liber
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

furt in timpul liber

Buna ziua,

daca un salariat care este angajat pe un punct de lucru, merge in timpul liber si fura de la un alt punct de lucru, poate fi sanctionat disciplinar prin desfacerea contractului de munca? Multumesc
Conf. art. 263 alin. 2 din Codul Muncii : ''Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici''
De aici se desprinde ca nu fapta nu trebuie sa se petreaca in timpul serviciului, insa daca ati depus plangere penala impotriva salariatului va trebui sa aveti in vedere disp art 52 alin. 1 lit. c din Codul Muncii care prevede :
Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condiţiile legii;
b) ca sancţiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcţia deţinută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti;